Rate analysis of brickwork masonry is done to estimate the number of different materials like bricks, cement, and sand and the number of labour required for required work. Here I have explained a numerical and a video at the last of this article.
Numerical Example

Q) Calculate the quantity of dry materials and labor cost for first-class brick in the superstructure in cement mortar 1:4 in 10 cu. meter
The following rates may apply at the site for different materials,
Sand = Rs.500 per cu. Meter
Cement = Rs. 370 per Bags
Standard Bricks = Rs. 8 per piece
First Class mason = Rs. 600 per Day
Man Mazdoor = Rs.400 per day
Woman mazdoor/Bhisti = Rs.350 per day
Solution:-
Given,
Volume of Brickwork = 10 m. cube
Volume 1 Brick = 90 x 90 x 190 mm
= 0.90 x 0.90 x 0.190 = 0.001539 m. cube
Assume, Thickness of the mortar = 10 mm
1) Volume of 1 brick with Mortar,
= 0.100 x 0.100 x 0.200 = 0.002 m cube.
2) No. of bricks with mortar = 10/0.002 = 5000 No.
3) Now, Volume 5000 Bricks without mortar = 5000 x 0.001539 = 7.695 m cube.
So,
4) Volume of mortar remained = 10 – 7.695
= 2.305 m cube.
5) Dry Volume of Mortar,
= 2.305 x 1.33 = 3.06 m cube.
Given, Cement : Sand = 1:4 (Sum = 5)
6) Quantity of Cement = (Ratio of Cement/ Sum) x Dry Volume
= 1/5 x 3.06 = 0.612 m cube.
So, Weight of Cement = Volume x density
= 0.612 x 1440 = 881.28 Kg. (1440 is the density of cement)
= 881.28/50 = 17.62 Bags of Cement
7) Quantity of Sand = (Ratio of Sand/ Sum) x Dry Volume
= 4/5 x 3.06 = 2.448 m cube.
8) No. of Labour Calculation
For, Brickwork per 100 cu. Feet (2.83 cum), 2.5 Mason, 4.5 Mazdoor, 0.5 Bhisti per day
2.5/x = 2.83/10
Or, x = 8.83 Mason
Lly,
4.5/x = 2.83/10
Or, x = 15.4 Mazdoor
Lly,
0.5/x = 2.83/10 or, x = 1.76 Bhisti
Rate Analysis Table

S.N | Description | Unit | Quantity | Rate | Amount |
A. | Material | ||||
1 | Bricks | No. | 5000 | 8 | 40000 |
2 | Cement | Bags | 17.63 | 350 | 6170 |
3 | Sand | Cu. m | 2.448 | 500 | 1224 |
B | Labour | ||||
1 | Mason | Day | 8.83 | 600 | 5298 |
2 | Mazdoor | Day | 15.90 | 400 | 3532 |
3 | Bhisti | Day | 1.77 | 350 | 619 |
Total Rs. | 56843 |
Finally,
S.N | Description | Unit | Quantity | Rate | Amount |
Total Rs. | 56843 | ||||
Water Charge:- | 1.5% | 852.64 | |||
Contractor Charge:- | 10% | 5684.3 | |||
Grand Total:- | Rs. | 63379.94 |
Rate per m. cum = 63379.94 / 10 = Rs. 6337.99/ cu. meter
Watch Video
Read Also,
Rate analysis for Concrete- Step by Step calculation with table
Rate analysis for plastering – Step by Step Procedure for Calculation