The beam which is supported at one end but free at the other end is known as a cantilever beam. Bar bending schedule of cantilever beam means simply to calculate the total quantity of steel rods or reinforcement required in the beam for safe load-bearing.

In the cantilever beam, tension force acted at the top and compression force acted at the bottom, unlike simply supported beam. So, we have to put more steel rods at the bottom of a cantilever beam.

You can read this article also Different Types of Beam- Why cantilever beams are made trapezoidal.

Now let us see the calculation step by step.

Table of Contents

## Bar Bending Schedule of Cantilever Beam

Given,

Top Horizontal Length of beam = 1800 mm

Bottom Horizontal length = 300 mm

Depth of beam at fixed support = 600 mm

Depth of beam at free support = 250 mm

Width of beam = 300 mm

Clear Cover = 25 mm

Diameter of top Main bars = 16 mm

Diameter of top Extra bars = 20 mm

**Step-1, Calculate length and weight of Top main bars**

Length of one top main bar (L) = (Support depth – Clear cover – Clear cover) + (Top horizontal Length – clear cover – clear cover) + (Free depth – clear cover – clear cover) – 2 x 90 Bend length

(L) = (600 – 25 – 25) + (1800 – 25 – 25) + (250 – 25 – 25) – 2 x 2 x 16= 1750 mm

(L) = 2436 mm

No of top bars = 3 Nos.

Therefore, total length of top main bars = L x 3 = 2436 x 3 = 7308 mm = 7.308 meter

Now,

Total weight of top steel rod required = d²/162.25 x length

Total weight of top steel rod required = 16^{2}/162.25 x 7.308 =11.53 kg

**Step-2, Calculate length and weight of top Extra bars**

Length of one top extra bar (L) = (Support depth – Clear cover – Clear cover) + Length toward free end – bend length

(L) = (600 – 25 – 25) + 1025 – 1 x 2d = 550 + 1025 – 2 x 20 = 1535 mm

No. of top extra bars = 2 Nos.

Therefore,

Total length of top extra bars = L x 2 = 1535 x 2 = 3070 mm = 3.07 meter

Now,

Total weight of top steel rod required = d²/162.25 x length

Total weight of top steel rod required = 20^{2}/162.25 x 3.07 = 7.568 kg

**Step-3, Calculate length and weight of Bottom bars**

Length of one bottom bar = (Vertical length of bar at support – clear cover) + (Bottom horizontal length – clear cover) + (Bottom inclined length – clear cover) + (Free vertical length – clear cover – clear cover) – bend length

Length of one bottom bar = (325 – 25) + (300 – 25) + (1540 – 25) + (250 – 25 – 25) – 2 x 2d

Length of one bottom bar = 2290 – 2 x 2 x 16 = 2226 mm

No. of bottom bars = 3 Nos.

Therefore,

Total length of bottom bars = L x 2 = 2226 x 3 = 6678 mm = 6.678 meter

Now,

Total weight of top steel rod required = d²/162.25 x length

Total weight of top steel rod required = 16^{2}/162.25 x 6.678 = 10.53 kg

**Step-4 Calculate length and weight of Stirrups**

This is most complicated parts of the cantilever beam.

Let’s see carefully how to calculate,

We have calculated previously the inclined length of cantilever beam = 1540.29 mm.

Now,

See, at the free end of the cantilever beam. The inclined length of the beam has divided into ten parts so, inclined length of each part will be equal to,

L_{i} = (Bottom inclined length) / 10 = (1540.29)/10 = 154.03 mm

And, The horizontal length of each part will be = 1500/10 = 150 mm Hence, Vertical length of last free end part will be (Circled with red color),

Then, the height of first stirrups will be = 200 mm

Since, the spacing is same and on the same angle, as the horizontal length doubled, height will also be doubled and so on.

Similarly,

The height of 2nd stirrups will be = 200 + 1 x 35 = 235 mm

The height of 3rd stirrups will be = 200 + 2 x 35 = 270 mm

The height of 4th stirrups will be = 200 + 3 x 35 = 305 mm

The height of 5th stirrups will be = 200 + 4 x 35 = 340 mm

The height of 6th stirrups will be = 200 + 5 x 35 = 375 mm

The height of 7th stirrups will be = 200 + 6 x 35 = 410 mm

The height of 8th stirrups will be = 200 + 7 x 35 = 445 mm

The height of 9th stirrups will be = 200 + 8 x 35 = 480 mm

The height of 10th stirrups will be = 200 + 9 x 35 = 515 mm

The height of 11th stirrups will be = 200 + 10 x 35 = 550 mm

Now,

Cutting length of stirrups is given by,

L = Perimeter of stirrups + Hook length – Bend length

Let’s, start from first stirrups,

Cutting length of first stirrups = Perimeter of stirrups + Hook length – Bend length

Cutting length of first stirrups = {2 x (width of beam – 2 x Clear cover) + 2 x (Depth of beam at first stirrups)} + 2 x 10d – {(3 x 2d) – (2 x 3d)}

Hook length = 10d

Bend deduction = 2d for 90 and 3d for 135 (There are 3 bend having 90

Bend and 2 bend having 135 bend)

So,

Cutting length of first stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 200 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 964 mm

Similarly,

Cutting length of 2nd stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 235 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1034 mm

Cutting length of 3rd stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 270 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1104 mm

Cutting length of 4th stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 305 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1174 mm

Cutting length of 5th stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 340 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1244 mm

Cutting length of 6th stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 375 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1314 mm

Cutting length of 7th stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 410 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1384 mm

Cutting length of 8th stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 445 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1454 mm

Cutting length of 9th stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 480 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1524 mm

Cutting length of 10th stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 515 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1594 mm

Cutting length of 11th stirrups = 2 x (300 – 2 x 25) + 2 x 550 + 2 x 10 x 8 – (3 x 2 x 8) – (2 x 3 x 8) = 1664 mm

Hence,

Total Cutting Length of Stirrups = 964 mm + 1034 mm + 1104 mm + 1174 mm

+ 1244 mm + 1314 mm + 1384 mm + 1454 mm + 1524 mm + 1594 mm + 1664 mm

Total Length of Stirrups required = 14454 mm = 14.454 meter

**Now,**

Total weight of top steel rod required = d²/162.25 x length

Total weight of top steel rod required = 8^{2}/162.25 x 14.454 = 5.701 kg

**Final Step, calculate total ****length and weight**

Total weight of steel rod required in the cantilever beam = Weight of Main top bars + Weight of top extra bars + Weight of bottom main bars + Weight of stirrups required.

Total weight of steel rod required in the cantilever beam = 11.53 kg + 7.568 kg + 10.53 kg + 5.701 kg

**Total weight of steel rod required in the cantilever beam = 35.329 kg**

I hope this article on “**Bar Bending Schedule of Cantilever Beam**” remains helpful for you.

Happy Learning – Civil Concept

**Contributed by,**

**Civil Engineer – Ranjeet Sahani**

Read Also,

Bar Bending Schedule of Column | Rectangular and Circular Column

Bar bending schedule of Beam | Step by Step Procedure

How to calculate bar Bending Schedule for Slab | One way and Two way

Bar bending schedule for footing- Step by Step Procedure to Calculate

How to calculate cutting length in bar bending schedule? -Numerical